A látóideg gyulladása

A látóideg gyulladása, más néven optic neuritis, egy komoly szembetegség, amely hirtelen látásvesztést okozhat. A probléma kialakulásának megértése és a tünetek időben való észlelése kulcsfontosságú a megfelelő kezelés érdekében. Olvasd el cikkünket, hogy többet tudj meg erről a rendellenességről!

Mit kell tudni a látóidegről?

A látóideg (Nervus Opticus, II. Agyideg) nélkülözhetetlen a látáshoz, ez az ideg közvetíti a szemből jövő elektromos impulzusokat az agynak. Szemfenék vizsgálat során normál esetben látni lehet az ideg belépésének pontját (látóidegfő=papilla), ez egy fehér foltként ábrázolódik a szemfenéken.

Ha ez az ideg sérül vagy begyullad, vakságot okozhat, mivel ezzel a központi (centrális) látópálya is sérül és a retinától (ideghártya) nem jut az agyba az ingerület. A vakság lehet átmeneti, de sajnos a legtöbb esetben a látás nem tér vissza.

Látóideg gyulladás vizsgálata kutya szemén

Mik a tünetei?

Általában könnyű észrevenni a tüneteket, mert akutan, hirtelen jelentkeznek és látásvesztést okoznak. Az alábbi tünetek jellemzőek:

  • hirtelen vakság
  • kitágult, fénymerev pupillák
  • egyéb idegrendszeri tünetek (elsődleges kóroktól függően) pl: epilepszia, görcsök, körkörös járás, ataxia, remegés stb.

Szemészeti vizsgálat során tapasztalt tünetek:

  • a látóidegfő duzzadt, beemelkedik a szemgolyóba, vérbő, határa elmosódott
  • vérzések a papilla körül
  • a papilla körül a retina ödémás, leválhat
  • ha idült, a látóidegfő és a retina erei sorvadtak

Kutya szemének homályos látóidege

Mitől alakul ki?

Sok minden okozhat látóideg gyulladást, sőt bizonyos esetekben ez az első vezető tünete lehet központi idegrendszeri elváltozásoknak:

  • gyulladásos folyamat az agyban pl: agyhártyagyulladás (meningitis), granulómás agyvelő- és agyhártyagyulladás (GME=granulomatous meningoencephalitis)
  • szem körüli illetve szem mögötti szövetek megbetegedése pl: tályog, gyulladás
  • fertőző betegségek, amik az idegrendszert érintik pl: Toxoplasmosis, Cryptococcosis, macska fertőző hashártyagyulladása (FIP= feline infectious peritonitis), Szopornyica
  • trauma pl: a szemgolyó előesése (proptosis)
  • A-vitamin hiány: ilyenkor fokozott csontnövekedés indul meg, és mivel a koponyában a látóideg csontos csatornában fut, amely beszűkülése nyomja az ideget
  • daganat, ami elsődlegesen a látóidegből indul ki pl: meningioma, vagy másodlagosan az ideg körülötti szövetekből indul ki
  • idiopathikus: kutyákban gyakori az ismeretlen eredetű kórkép, melynek kiváltó okát nem tudjuk pontosan

Kutya szemének látóideg vizsgálata állatorvosnál

Hogyan lehet diagnosztizálni?

A látóideg gyulladását nem egyszerű diagnosztizálni, mivel számos más szemészeti betegség jár akut vaksággal és hasonló tünetekkel, és kevés módszer áll rendelkezésre ennek az elkülönítésére.

Az első szemvizsgálatnál a pupilla reflex, hunyorgási reflex és a különböző látás tesztek (fenyegetési reakció, akadály pálya, leeső vattateszt) kiesése vagy hiánya jelentkezik. A pupilla reflex vizsgálatát kolorimetriás fény teszttel végzik, amikor a különböző színű fényekre adott pupilla reakció kerül elbírálásra. Így a vakság okát lehet lokalizálni, azaz a retina vagy a látóideg vagy az agyi pályák és látómező érintett.

Ennél specifikusabb az ERG (elektroretinogramm) vizsgálat, mellyel a retina elektromos működését nézik, miközben egy adott fénnyel világítanak be a szembe. Az állat szem környékére és szemére helyezett elektródákkal a retina által leadott elektromos jeleket detektálni lehet, ehhez a vizsgálathoz azonban az állatnak teljesen mozdulatlannak kell lenni, ezért legtöbb esetben altatásban zajlik.

Optic neuritisnél az elektromos hullámok normálisak, míg az ugyanilyen klinikai képpel járó, hirtelen fellépő retina degenerációnál (SARD: sudden acquired retinal degeneration) az ERG hullámok laposak, ezzel ezt a két betegséget könnyen el lehet különíteni és könnyebb diagnosztizálni.

További lehetőség az MRI, mely során 3 dimenziós képet kaphatunk a látóidegekről, az agyról és az ezt körülvevő szövetekről. Látóideg gyulladásnál az ideg jelentősen megduzzad, ami MR felvételen jól látható, illetve ha az agyban lévő kóros folyamat okozza, az is látszódni fog a képeken.

A másik az agy-gerincvelői folyadékból (liquor) vett bakteriológiai, virológiai és citológiai minta, amit használhatunk az optic neuritis kiváltó okának meghatározására.

Kutya szemének sebészeti vizsgálata állatorvosi rendelőben

Hogyan lehet kezelni?

A kezelés a kiváltó októl is függ, de legtöbb esetben

  1. hosszútávú szisztémás szteroid gyulladáscsökkentő vagy
  2. immunszupresszív terápia a leghatékonyabb megoldás, mely csökkenti az ideg körüli duzzanatot.

A szteroid kúrának számos mellékhatása van, pl: többet iszik és vizel az állat, megnő az étvágya, a hasa megnagyobbodik, az izmai lesorvadnak, de ezek fokozatosan eltűnnek a gyógyszer abbahagyását követően.

Emellett pedig bizonyos esetekben szemcseppes kezelésre és antibiotikum terápiára is szükség lehet.

Milyen a kórjóslat?

A látás visszatérésének esélye nagyban függ a kiváltó októl és hogy mióta áll fent ez az állapot. Minél később kerül diagnózisra és megfelelő kezelésre, annál jobban károsodnak az idegrostok az ödéma és a duzzanat következtében. Mivel az idegrendszerben a sejtek kevésbé tudnak regenerálódni, ezért ilyen esetekben a kórjóslat kétes, a későn diagnosztizált esetekben a vakság maradandó.

A hirtelen megvakult kiskedvencünknek nagyon sokat tudunk segíteni, hogy biztonságban és jobb életminőségben tudjanak élni. Hogyan segíthetünk nekik? Olvasd el az erről szóló blogbejegyzésünket: Hogyan gondoskodjunk vak kedvencünkről?

Miért válasszon minket?

Profi orvosok

Profi orvosok

Dr. Lévai PéterDr. Kovács Teréz és Dr. Rácz Emese szemész állatorvosok várják szemészeti szakrendelésen

Szakértelem

Szakértelem

Orvosaink és rendelőnk a legújabb, legszigorúbb állatorvosi szemészeti szakrendelés feltételeinek is eleget tesz. Erről bővebben itt olvashat!

Szakrendelés

Szakrendelés

Rendelőnk szemészeti szakrendelés végzésére jogosult 2021 óta, melyet a Magyar Állatorvosi Kamara szabályoz.

Mi segítünk!

Mi segítünk!

Hívjon ha kérdése van vagy akár időpont foglalás miatt az alábbi telefonszámok bármelyikén: +36-1-290-4410 vagy +36-30-534-5914