Lágyuló fekély (keratomalacia)

A lágyuló szemfekély az egyik legveszélyesebb szemészeti betegség, ami akár 24 óra alatt is végzetes károsodást okozhat kedvenced látásában. Általában egy egyszerű sérüléssel kezdődik, ami villámgyorsan súlyosbodhat. Cikkünkben bemutatjuk, mire figyelj, és mit tegyél, ha ilyen problémával találkozol...

A szaruhártya sérüléseinek alapjai

Ennek a fekélynek a megértéséhez is fontos tisztában lenni az alapokkal, ami a sebgyógyulással kapcsolatos. A szaruhártyasérülés is egyfajta seb, aminek a gyógyulása egy komplex folyamat. Szükség van benne sejtszintézisre, bontó és felépítő folyamatra egyaránt.

Az egészséges szaruhártya épségét a fehérje lebontását gátló enzimek tartják egyensúlyban. Egy sérülés hatására természetes folyamatként megnő a fehérjebontó enzimek aktivitása, amiknek feladata az elhalt sejtek és sejttörmelékek eltávolítása.

Perforált lágyuló fekély

Ez a folyamat tud a szabályozás alól kikerülni és kezdi a szaruhártya többi részét is lebontani. Ha ezen felül a fekély bakteriálisan vagy gombásan fertőzött, akkor a bennük található fehérjebontó enzimek is tovább rontják a sérülést vagy éppen ezek miatt kerülnek ki az enzimek a szabályozás alól.

Általában egy felületes szaruhártyasérüléssel szokott kezdődni, ami akár órák alatt válik egyre rosszabbá, ezzel veszélyeztetve a szem állapotát, mert akár 24 óra alatt perforálódhat a szem.

A lágyuló fekély kialakulásának kockázati tényezői

Viszont nem minden sérülés kezd el lágyulni. Általában krónikus szaruhártyagyulladással küzdő állatok, szárazszem betegek vagy brachycephal (rövid orrú, például mopsz, francia bulldog, angol bulldog, boston terrier stb ... ) fajták nagyobb veszélyben vannak.

Kutatások bizonyították, hogy ezekben az esetekben a szaruhártyában és a könnyfilmben jelen vannak olyan enzimek, amik hajlamosítanak a lágyulásra.

Lágyuló perforált fekély

2. kép: Lágyuló perforált fekély

Megjelenésében elég tipikus, szó szerint akár szabad szemmel is látható ahogy a szaruhártya elfolyosódik. A kötőhártya kipirul, erősen váladékozik és mivel fájdalommal jár, ezért erősen hunyorognak, nem nyitják a szemüket.

Rászáradt váladék a szemhéj körül

3. kép: Rászáradt váladék a szemhéj körül

Kezelési lehetőségek, következmények és protokollok

Mindenképpen mielőbbi vizsgálat és intenzív kezelés szükséges a szem megóvása érdekében. Az első szemészeti vizsgálatot követően, általában szigorú szemcseppes kezelés szokott előírva lenni. Ez azt jelenti, hogy amíg nem áll meg a lágyulás, akár éjszaka is 1-2 óránként szükséges csepegtetni és naponta szükséges kontrollal ellenőrizni a fekély állapotát.

Gyógyszerek:

  • Széles spektrumú vagy akár kétféle antibiotikumos szemcsepp, amit lehet még szájon át kiegészíteni másik antibiotikummal (fertőzés megszüntetése).
  • Vérszérum vagy plazma, EDTA, acetilcisztein szemcseppek (bontó enzim gátlása).
  • Atropinos szemcsepp (fájdalom csökkentése és pupillatágítás).
  • Szájon át nem szteroid típusú fájdalomcsillapító- és gyulladáscsökkentő.
  • Műkönny (szaruhártya védelme).

Lágyuló fekély

4. kép: Lágyuló fekély

Szaruhártya cross-linking technika

További lehetőség a szaruhártya cross-linking (corneal collagen cross-linking = CXL) technikája. Ebben az esetben B2 vitamint (riboflavin) juttatunk az érintett szaruhártyára, amit utána egy meghatározott fénnyel megvilágítunk (UV-A 370nm). Erre a fényre érzékeny vitaminból reaktív oxigén szabadul fel, ami elpusztítja a mikroorganizmusokat és a kötőszöveti elemek között újabb kötéseket alakít ki. Ezzel a szaruhártya stabilabbá válik, mert növeli a rostok sűrűségét és kevésbé tud ödémássá válni a szaruhártya. Ezt a technikát akár bullózus szaruhártya elváltozásnál (bullous keratopathy) is lehet alkalmazni.

Intenzív szemcseppes kezelés vagy műtét?

A lágyuló fekélyeknél mindig felmerül a szaruhártya mikrosebészeti rekonstrukciós műtéti lehetősége is. Ez mindig az esetek egyedi elbírálása alapján történik.

A legtöbb esetben elég az intenzív szemcseppes kezelés is, hogy időben megállítható legyen a folyamat. Viszont ha az alap vizsgálatkor már nagy területet érint, esetleg perforált, illetve kezelés hatására nem áll meg vagy ha meg is állt, de a szaruhártyán mély fekély keletkezett, ami magától nem tud gyógyulni, akkor szaruhártyaműtét lesz javasolt.

Fontos tudni, hogy minden mély fekély után ha meggyógyul, marad homályosság a szemen, mert a kötőszövetet érintve már nem ugyanazok a sejtek fogják kitölteni a területet és a kusza elrendezettség miatt megtörik a fényt. Így lesz látható a homályosság a szemen, ami ebben az esetben is fennáll, csak a mértéke esetfüggő. Látást a terület nagysága és az átláthatósága befolyásolja.

Kulcsfontosságú pontok, amikre minden gazdinak figyelnie kell:

  • Ha kedvencünk hunyorog, gyakran pislog vagy dörzsöli a szemét - ne várjunk napokat a vizsgálattal. Ezek a tünetek mindig jelzik, hogy valami nincs rendben.
  • Különösen veszélyes jel, ha a szem átlátszó része (szaruhártya) kezd homályosodni vagy fehéresedni. Ilyenkor azonnali, még aznapi állatorvosi vizsgálat szükséges, mivel órák alatt súlyosbodhat az állapot.
  • Védőgallér használata elengedhetetlen! Bármilyen szemproblémánál fennáll a veszély, hogy kedvencünk vakarózással, dörzsöléssel további sérüléseket okoz magának.
  • A pontos kezelés követése kulcsfontosságú - még ha be is tartjuk az előírt cseppentési rendet, a állapot romolhat. Ezért különösen fontos a rendszeres kontrollvizsgálat.
  • Reális elvárások: sajnos a gyógyulás után minden esetben marad némi hegesedés és homály a szemen. Ennek mértéke az eset súlyosságától függ.
  • Fokozott kockázatú kedvencek (rövidorrú kutyák, szárazszemű állatok) esetén különösen fontos a rendszeres szemészeti ellenőrzés és a tünetek korai felismerése.
  • Éjszaka is figyeljük kedvencünket - ha feltűnően gyakran ébred, piszkálja a szemét, az is intő jel lehet.

Erekkel sűrűn belövellt fluoreszcein pozitív nagy kiterjedésű lágyuló fekély

5. kép: Erekkel sűrűn belövellt fluoreszcein pozitív nagy kiterjedésű lágyuló fekély

Miért válasszon minket?

Profi orvosok

Profi orvosok

Dr. Lévai PéterDr. Kovács Teréz és Dr. Rácz Emese szemész állatorvosok várják szemészeti szakrendelésen

Szakértelem

Szakértelem

Orvosaink és rendelőnk a legújabb, legszigorúbb állatorvosi szemészeti szakrendelés feltételeinek is eleget tesz. Erről bővebben itt olvashat!

Szakrendelés

Szakrendelés

Rendelőnk szemészeti szakrendelés végzésére jogosult 2021 óta, melyet a Magyar Állatorvosi Kamara szabályoz.

Mi segítünk!

Mi segítünk!

Hívjon ha kérdése van vagy akár időpont foglalás miatt az alábbi telefonszámok bármelyikén: +36-1-290-4410 vagy +36-30-534-5914