Herpesz vírus okozta kötőhártya gyulladás macskáknál

A herpesz vírus (FHV-1) az egyik leggyakoribb oka a macskák kötőhártya-gyulladásának, ami súlyos szemészeti és légúti tüneteket okozhat. Cikkünkben részletesen bemutatjuk a fertőzés okait, tüneteit, a vonatkozó diagnosztikai módszereket és persze akezelési lehetőségeket is.

A macska kötőhártya gyulladásának (conjunctivitis) talán az egyik leggyakoribb oka a macska herpesz vírus 1-es típusa, azaz Feline Hepres Virus-1 (FHV-1). A legtöbb macska lehet tünetmentes hordozó, azaz fertőzött a vírussal, de nem mutat tünetet. Látens fertőzés áll fenn, valószínűleg a macska még fiatal korban fertőződik, de megfelelő immunitással rendelkező egyedekben a vírus az idegdúcokban (ganglionokban) lappang. A herpesz vírus mellett más fertőző kórokozók is társulhatnak, pl. Chlamydia és Mycoplasma baktériumok, amik együttesen is okozhatnak kötőhártya gyulladást.

A fertőződés menete

Kölyökmacskák esetében a fertőzést gyakran a saját anyjuktól kapják el a vemhesség során, még születés előtt, vagy születést követően kiskorukban találkoznak a vírussal, amikor még nincs megfelelő védettsége az immunrendszernek. A vírus légúti váladékkal terjed.

A felnőtt macskák kb. 90%-a találkozik a vírussal (vad vírus) vagy a vakcinázás során a vakcinavírussal. Legtöbbjük tünetmentesen hordozza a vírust élete végéig, vagyis látens fertőzött.

Ám az esetek felében, a vírus nem marad az idegdúcokban, hanem valamilyen immunrendszert gyengítő folyamat hatására újra aktiválódik és tüneteket okoz.

Ilyen immunrendszer gyengítő tényező bármilyen stresszel járó környezet pl:

  • átköltözés,
  • új cica érkezése a háztartásba,
  • vagy egyéb immunszupresszív állapottal járó társbetegség, mint pl: macska leukózis vírus fertőzés (FeLV), macska AIDS (FIV) fertőzés stb.,
  • ezenkívül a szisztémás vagy helyi szteroid terápia is gyengíti az immunrendszert.

A herpesz vírus okozta kötőhártya gyulladás fertőződés menete

Milyen tüneteket okoz az FHV?

A kiscicák esetében gyakran jelentkezik szemészeti és légúti probléma egyszerre, emellett rossz közérzet, láz és fogyás is előfordulhat.

Légúti tünetek:

  • nehezített légzés
  • prüszkölés, tüsszögés
  • nagy mennyiségű sárgás-zöldes purulens orrváladék, ezáltal az orrlyukak bedugulása, összetapadása

Szemtünetek is jelentkeznek, a nagy fokú kötőhártya gyulladás miatt általában sűrű sárga szemváladék is keletkezik, amitől összeragadnak a szemhéjak és nehezített a pislogás. Gyakran alakul ki szaruhártya gyulladás is, melynek súlyos következményei lehetnek, akár a szem perforációja.

A szaruhártya gyulladás tünetei:

  • opálosság, ödéma
  • erezettség
  • kiújuló dendritikus/krónikus felületes szaruhártyafekély
  • Symblepharon: azaz a kötőhártya maradandó összenövése a szaruhártyával

a szaruhártya gyulladás tünetei

Diagnosztikai módszerek

Mivel a macskák kötőhártya gyulladását számos fertőző ágens okozhatja a Herpesz víruson kívül vagy akár együttesen is, így nehezen diagnosztizálható. További hátráltató tényező még a kiváltó ok megállapításában, hogy egyik diagnosztikai módszer sem tudja elkülöníteni a vakcina vírust a vad vírustól, vagyis nem tudni, hogy a vakcinázás miatt vagy a környezetben történt a fertőződés.

Kétféle módszer létezik a fertőzöttség kimutatására, de egyik sem 100 %-ban megbízható. Látens fertőzésnél sem a szemből vett mintából, sem pedig a vérből nem lehet egyszerűen kimutatni. A diagnózis megerősítése lehet:

  1. Szerológia: A teszt során a vérben a vírus ellen képződött antitesteket detektáljuk: szérum neutralizáció vagy ELISA. Mivel a cicák nagy része érintett a vírussal, ezért a szerológiai tesztek nagyszámú pozitivitása miatt ez nem megbízható módszer.
  2. Direkt vírus kimutatás: megbízhatóbb, de drága. A vizsgálat lényege, hogy magát az élő vagy halott vírust mutatjuk ki (IFA, vírus izoláció, PCR).

herpesz miatt kialakuló szaruhártya gyulladás cicánál

Kezelési lehetőségek

A macskák többségében a herpesz vírus okozta szemtünetek enyhék és maguktól, kezelés nélkül gyógyulnak. Vannak azonban olyan esetek, amikor visszatérő szemproblémákkal, esetleg általános tünetekkel jár a fertőzöttség, ami már gyógyszeres kezelést igényel, ráadásul a szövődmények további kezelést igényelnek.

A kezelésnek 3 fő része van: elsődlegesen immunerősítő terápia, helyi és szisztémás vírus ellenes (antivirális), illetve helyi és szisztémás antibakteriális terápia.

A gyógyszeres kezelés részeit képezi:

  • helyi antivirális kezelés (amennyiben szükséges, szemészeti vizsgálat alapján elbírálandó)
  • helyi antibakteriális kezelés (amennyiben szaruhártyafekély, szaruhártyaperforáció van)
  • felületileg hyaluronsavas műkönny (a szaruhártya védelme érdekében)
  • szájon át antivirális kezelés (ha akut, erőteljes tünetek vannak)
  • szájon át antibakteriális kezelés (társult bakteriális fertőzésekre)
  • immunerősítő terápia (lizin aminosav lassítja a vírus szaporodását)

Kifejezetten kontraindikált helyi vagy szisztémás szteroid terápia, mert ez is gyengíti a saját immunrendszert, így a szervezet ellenállóképessége még kisebb lesz a vírussal szemben.

Fontos tudni, hogy a fent említett kezelési lehetőségekkel nem tudjuk kiírtani a vírust a szervezetből, csak a jelen lévő tüneteket lehet csökkenteni. Az élethosszig tartó vírushordozás miatt gyakran kiújulnak a tünetek, ami hosszútávú kezelést igényel. A gyógyszeres kezelés ellenére is sokszor maradványtünetek lesznek, a cél, hogy komfortos és fájdalommentes állapotot tudjunk elérni.

A herpesz ellenes menedzsmentben a legfontosabb a támogató terápia (immunerősítés), az esetleges szövődmények kezelése és a tünetmentes időszak fenntartása.

Miért válasszon minket?

Profi orvosok

Profi orvosok

Dr. Lévai PéterDr. Kovács Teréz és Dr. Rácz Emese szemész állatorvosok várják szemészeti szakrendelésen

Szakértelem

Szakértelem

Orvosaink és rendelőnk a legújabb, legszigorúbb állatorvosi szemészeti szakrendelés feltételeinek is eleget tesz. Erről bővebben itt olvashat!

Szakrendelés

Szakrendelés

Rendelőnk szemészeti szakrendelés végzésére jogosult 2021 óta, melyet a Magyar Állatorvosi Kamara szabályoz.

Mi segítünk!

Mi segítünk!

Hívjon ha kérdése van vagy akár időpont foglalás miatt az alábbi telefonszámok bármelyikén: +36-1-290-4410 vagy +36-30-534-5914