Zöldhályog lézeres kezelése

A kutyák zöldhályogja (glaukóma) egy súlyos szembetegség, amely kezelés nélkül vaksághoz vezethet. A modern lézeres kezelési módszer azonban új reményt jelent: a ciklofotokoaguláció segítségével hatékonyan csökkenthető a szemnyomás és lassítható a betegség előrehaladása. Cikkünkben részletesen bemutatjuk ezt az innovatív eljárást, annak előnyeit és a kezelés menetét.

Amit röviden tudni kell a glaukómáról

A kutyák glaukómája, közismert nevén zöldhályog, súlyos szembetegség, amely a szem belső nyomásának emelkedésével jár, és kezeletlenül vaksághoz vezet, a retina (ideghártya) idegsejtjeinek pusztulása, valamint a látóidegfőből kiinduló idegrostok végleges károsodása miatt.

A magas szemnyomás sürgősségi betegellátást igényel, mivel amellett, hogy nagy fájdalommal jár, órákon belül vaksághoz vezethet. Éppen ezért nagyon fontos, hogy minél előbb szemészeti ellátásra kerüljön az állat és a kezelés megkezdődjön.

zölhályog - glaukómás kutya szem

A képen közelkép, orgona, szem, Írisz látható

Kutyákban a primer glaucoma (genetikai hátterű) egy kezelhető, de nem gyógyítható szembetegség, mely szinte mindig mindkét szemet érint. Ezért ha az egyik szemen megjelentek a tünetek nagy valószínűséggel idővel (akár hónapok vagy évek) a másik szemen is ki fognak alakulni. A kezelést éppen ezért már a másik, éppen tünetmentes szemen is el kell kezdeni, hogy ezzel is késleltetni tudjuk a szemnyomás emelkedést.

Kezelési lehetőségek

A primer glaukóma kezelése a szemnyomás csökkentésére és a látás megőrzésére irányul:

  • Gyógyszeres kezelés (szemcseppek és/vagy szájon át szedhető gyógyszerek)
  • Sebészeti beavatkozás (lézeres ciklofotokoaguláció, csarnokvíz-elvezető implantátum beültetése)
  • Profilaktikus kezelés (a még egészséges szem védelme megelőző terápiával)

kutya szemcsepp

kutya szemébe éppen szemcseppet cseppent az állatorvos

A továbbiakban a lézeres műtéti kezelésről fogunk részletesebben tárgyalni. Részletesen a glaukómáról itt olvashatsz: Glaukóma avagy a zöldhályog

Mi az a ciklofotokoaguláció?

kutya szemgolyó felépítése

A szem felépítése

A ciklofotokoaguláció során egy speciális dióda lézer segítségével a sugártestet (corpus ciliare) célozzák meg, amely a csarnokvíz termeléséért felelős. A lézer energiája roncsolja a sugártestet, csökkentve ezzel a csarnokvíz termelését és a szem belső nyomását. Ez azonban az alapvető problémát, a csarnokvíz elvezetődés zavarát (veleszületett rendellenesség) nem oldja meg, ezért fontos tudni, hogy nem gyógyítja a betegséget, csak lassíthatja annak lefolyását.

Előnye, hogy csak rövid altatást igényelt, műtéti előkészítés nem szükséges, mivel nem invazív, a súlyos komplikációk esélye alacsony és a szemnyomás növekedés nagy valószínűséggel később fog jelentkezni.

Hogyan zajlik az eljárás?

A beavatkozás rövid inhalációs altatásban történik. A műtét kezdetekor helyi érzéstelenítőt cseppentünk a szembe és nem-szteroid injekciót adunk bőralá a fájdalomcsillapításra és gyulladáscsökkentésre.

A ciklofotokoagulációra kétféle lézertechnológia létezik: Transzklerális (TSCP) vagy endoszkópos, rendelőnkben csak transzklerálisat végzünk, ami azt jelenti, hogy az ínhártyán keresztül közvetítjük a lézersugarat.

transzklerális ciklofotokoagulációs lézer készülék

transzklerális ciklofotokoagulációs lézer készülék

A lézer fejet a szem fehérjére, azaz közvetlenül az ínhártyára (sclera) kell helyezni, a szaruhártya-ínhártya határtól pár mm-re. Ahhoz, hogy a sugártestig eljusson a lézersugár, miközben az ínhártyát (külső réteg) nem sérti meg, olyan dióda lézerre van szükség, amely 810 nm-es fényenergiát bocsát ki. A lézer fókuszpontjában a szövetek felmelegednek, az erek összehúzódnak, ezáltal hőenergia formájában elpusztítja a sejteket, amik a csarnokvíz termelődésért felelősek.

zöldhályog műtét közben

zöldhályog műtét közben

Egyszerre nagy terület lézerezése jelentősen növelné a műtét utáni szövődményeket, ezért szükség esetén a kezelés ismételhető.

A glaukóma lézeres kezelés hatékonysága

Összességében a klinikai vizsgálatok szerint a ciklofotokoaguláció hatékonyan csökkenti a szemnyomást kutyákban.

Fontos viszont kiemelni, hogy a műtét hatékonysága nagyban függ az időtől, hogy milyen hamar kerül diagnózishoz és szemész állatorvoshoz az állat. Legtöbb esetben hozzánk már úgy jönnek a kutyák, hogy a szemnyomásuk magas, fájdalmas a szemük és nem látnak (arra a szemre). Ezért vak glaukómás szemet nem javasolt már lézerrel kezelni, sajnos a látóképesség nem fog visszatérni.

Akkor van a legnagyobb esélyünk a kezeléssel, ha még nem alakult ki magas szemnyomás az adott szemen, ilyenkor akár több évet is ,,nyerhetünk” míg elkezd emelkedni a szemnyomás és komoly tünetek, illetve vakság jelentkezne.

Utókezelés

Bár a TSCP általában biztonságos, előfordulhatnak szövődmények:

  • szürkehályog kialakulása
  • szaruhártya fekélyek
  • belső szemgyulladás

A ciklofotokoaguláció egy további rövidtávú szövődménye lehet, hogy a műtét után közvetlenül a szemnyomás hirtelen megemelkedik, amit szemcseppekkel vagy esetleg paracentézissel (az elülső szemcsarnok ,,lecsapolásával” ) lehet kontrollálni. Emiatt nagyon fontos, hogy posztoperatív még az állat kórházi felügyelet alatt legyen. Aznap folyamatos szemnyomás kontroll és szemcseppes kezelés javasolt.

Közvetlenül műtét után szisztémás és helyi gyulladáscsökkentő készítményt kapnak az állatok pár napig. A későbbiekben ideálisan a szemnyomáscsökkentő szemcseppeket gyakoriságát is csökkenteni lehet. A beavatkozás után akár hetek-hónapok is eltelhetnek, míg tartósabban alacsonyabb lesz a szemnyomás.

Megelőzés és szűrés

A genetikai hajlam miatt a primer glaukóma teljes megelőzése nem lehetséges, de a korai felismerés és kezelés kulcsfontosságú. A veszélyeztetett fajták esetében rendszeres szemészeti szűrővizsgálatok ajánlottak, különösen 3-7 éves kor között. A felelős tenyésztés szintén fontos szerepet játszik a primer glaukóma előfordulásának csökkentésében.

bulldog

Foglaljuk össze röviden …

A lézeres kezelés, különösen a TSCP, hatékony eszköz a kutyák glaukómájának kezelésében, segítve a szemnyomás csökkentését és a látás megőrzését. Fontos azonban figyelembe venni a lehetséges szövődményeket és a posztoperatív gondozás szükségességét. Minden eset egyedi, ezért a megfelelő kezelési terv kidolgozásához konzultáció szükséges szemész állatorvossal.

Kapcsolódó cikkek

Szemnyomás mérés

Szemnyomás mérés

A szem egészségének fenntartása és a látás megőrzése kiemelkedően fontos mind az emberek, mind az állatok számára. Azonban sok állattulajdonos nem tudja, hogy a magas szemnyomás, vagyis a glaukóma, komoly problémákat okozhat, akár vaksághoz is vezethet.

Szemgolyó eltávolítás műtét

Szemgolyó eltávolítás műtét

Amikor egy háziállat szemészeti problémákkal küzd, sokszor nehéz döntéseket kell meghozni. Az egyik ilyen komoly lépés a szemgolyó eltávolítása, amely elsőre ijesztőnek tűnhet, de bizonyos esetekben ez lehet a legjobb megoldás kedvencünk számára. Ebben a cikkben áttekintjük, hogy milyen helyzetekben válhat szükségessé a szem eltávolítása, hogyan zajlik a műtét, és milyen alternatívák állnak rendelkezésre.

Hogyan gondoskodjunk vak kedvencünkről?

Hogyan gondoskodjunk vak kedvencünkről?

Különös kihívást jelenthet, ha szeretett állatunk látását veszti el. A vakság azonban nem jelenti azt, hogy a kutyánk vagy macskánk ne élhetne teljes és boldog életet. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan támogathatjuk vak kedvencünket a mindennapi életben, milyen lépéseket tehetünk a biztonságos környezet kialakításáért, és milyen tréningezési módszerekkel segíthetjük őket a tájékozódásban.

Miért válasszon minket?

Profi orvosok

Profi orvosok

Dr. Lévai PéterDr. Kovács Teréz és Dr. Rácz Emese szemész állatorvosok várják szemészeti szakrendelésen

Szakértelem

Szakértelem

Orvosaink és rendelőnk a legújabb, legszigorúbb állatorvosi szemészeti szakrendelés feltételeinek is eleget tesz. Erről bővebben itt olvashat!

Szakrendelés

Szakrendelés

Rendelőnk szemészeti szakrendelés végzésére jogosult 2021 óta, melyet a Magyar Állatorvosi Kamara szabályoz.

Mi segítünk!

Mi segítünk!

Hívjon ha kérdése van vagy akár időpont foglalás miatt az alábbi telefonszámok bármelyikén: +36-1-290-4410 vagy +36-30-534-5914