ERG (electroretinography - elektroretinográfia)

Az elektroretinográfia (ERG) egy speciális szemészeti vizsgálat, amely a retina működését méri. Ez a módszer különösen hasznos szürkehályog műtétek előtt, látásromlás kivizsgálásánál, valamint örökletes szembetegségek korai felismerésében. Ismerje meg ezt a modern diagnosztikai eljárást!

Amikor a fény belép a szembe és eléri a retinát, a fotoreceptorokat működésbe hozza. Ezáltal elektromos potenciált alakít ki, ami az idegeken tovább haladva, eljut egészen az agyban a látókéregig, ott kialakítva a képet. Ezt az elektromos aktivitást meg lehet mérni speciális eszközökkel, ami az állatorvoslásban nagy jelentőséggel bír. A leggyakrabban használt eljárás a Flash ERG (fERG), ami a retina külső rétegének működését vizsgálja.

Csak az ERG vizsgálat nem képes megmondani, hogy mennyire látóképes az állat, ahhoz egyéb vizsgálatok is szükségesek az elbíráláshoz (pl.: labirintus teszt, kórtörténet...stb).

Az ERG vizsgálatot leggyakrabban a szürkehályog műtétek előtt végzik, vagy látásromlás esetleg vakság esetén, amikor el kell különíteni, hogy a retina érintett vagy mélyebben van-e a probléma. Például a SARD (Sudden acquired retinal degeneration syndrome) és a látóideg gyulladás (optic neuritis) is hirtelen kialakuló látásvesztést okoz, normál szemfenékkel és tág pupillákkal, amik ezzel az eljárással egyértelműen elkülöníthetőek egymástól.

Egy érett szürkehályogos lencse miatt egy alap szemészeti vizsgálat során nehéz megítélni a retina állapotát. Mivel a szürkehályog és a retina degeneráció egy időben is érinthet egy állatot, ha a retina nem működik rendesen, akkor a műtét ellenére sem lesz látóképes a kedvencünk. Valamint ha választani kell két szem közül melyik legyen megműtve, akkor az ERG vizsgálattal el lehet dönteni, hogy melyik szemmel fog nagyobb valószínűséggel látni. Itt olvashatsz a többet a szürkehályogról.

Ezeken kívül ezt a vizsgálatot használni lehet még öröklődő retina betegségek korai szűrésére is. Mert már a retina elváltozása vagy viselkedésbeli változások megfigyelése előtt ki lehet mutatni a betegséget.

ERG vizsgálat kutya szemészeti rendelőben

Öröklődő retina betegségek

Sok kutyafajtában írtak már le öröklődő betegségeket, de macskákban ezek ritkák. A szakirodalom szerint abesszín fajtában előfordulhat, de bengál és perzsa fajtáknál is megfigyelték már.

Hemeralopia (achromatopsia) vagyis nappali vakság:

Nem progresszív:
Klinikai tünetek (viselkedésbeli tünetek, amik az éjszakai látást nem érintik) általában 8-10 hetesen vehetőek észre. Alap szemészeti vizsgálat során szemfeneken nem látható elváltozás, csak ERG-vel.

Progresszív:
A nem progresszív fajtájához képest ez akár érintheti az éjszakai látást is és a szemfenéken is láthatóak tünetek.

Progressive Retinal Atrophy (PRA) - progresszív retina atrófia

Két formáját figyelték meg. Az egyik a korai, más néven retina diszplázia, amit kölyök kutyákban kb 2-3 hónapos korban már diagnosztizálni lehet. Vagy a késői, ami felnőtt kutyákban 3-9 éves kor között jelentkezik. Itt olvashatsz a többet a PRA-ról.

Éjszakai vakság

Genetikailag öröklődő betegség, ami nem érinti a nappali látást. Szemfenék vizsgálatnál nem látható elváltozás, ezért a diagnózis felállításához elengedhetetlen az ERG vizsgálat.

ERG vizsgálat állatorvosi rendelőben

SARD (Sudden Acquired Retinal Degeneration Syndrome) - „hirtelen kialakult retina elhalás“

A közép vagy idős kutyákat érinti, leggyakrabban túlsúlyos ivartalanított szukákat. Kialakulásának oka még tisztázatlan, de a háttérben immunrendszerbeli változást gyanítanak, így genetikai öröklődéséről sincs adat. Itt olvashatsz többet a SARD-ról.

Tipikus tünet a hirtelen kialakuló vakság. A pupillák tágak, fényre nem reagálnak és a szemfenéken sincs elváltozás az elején, csak hónapok múlva látható.

Az ERG vizsgálathoz szükséges felszerelés egy stimulátor, ami a megfelelő nagyságú és erősségű fényt bocsátja ki a retinára. A retina által leadott elektromos potenciál annyira kicsi, hogy szükség van még egy jelerősítőre is, valamint egy szűrőre, ami a környezeti elektromos zajt kiszűri. A szemre és a koponyára még három elektródot is fel kell helyezni a méréshez, amik továbbítják a gépbe az adatokat.

A beteg előkészítéséhez fontos kezdő lépés, a pupillatágítás. A páciensnek nem szabad mozognia, különben a vizsgálati mérést zavarja. Ha ez nem kivitelezhető, akkor egy felületes altatásra lesz szükség. A vizsgálatot sötétben és világosban is elvégzik, valamint többször is megismétlik, hogy a legpontosabb értékeket mérjék.

A kapott értékekeket a vizsgálatot végző orvos kiértékeli és további javaslatokat tesz azok alapján a kezelésre.

Kapcsolódó cikkek

Szemnyomás mérés

Szemnyomás mérés

A szem egészségének fenntartása és a látás megőrzése kiemelkedően fontos mind az emberek, mind az állatok számára. Azonban sok állattulajdonos nem tudja, hogy a magas szemnyomás, vagyis a glaukóma, komoly problémákat okozhat, akár vaksághoz is vezethet.

Szemgolyó eltávolítás műtét

Szemgolyó eltávolítás műtét

Amikor egy háziállat szemészeti problémákkal küzd, sokszor nehéz döntéseket kell meghozni. Az egyik ilyen komoly lépés a szemgolyó eltávolítása, amely elsőre ijesztőnek tűnhet, de bizonyos esetekben ez lehet a legjobb megoldás kedvencünk számára. Ebben a cikkben áttekintjük, hogy milyen helyzetekben válhat szükségessé a szem eltávolítása, hogyan zajlik a műtét, és milyen alternatívák állnak rendelkezésre.

Hogyan gondoskodjunk vak kedvencünkről?

Hogyan gondoskodjunk vak kedvencünkről?

Különös kihívást jelenthet, ha szeretett állatunk látását veszti el. A vakság azonban nem jelenti azt, hogy a kutyánk vagy macskánk ne élhetne teljes és boldog életet. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan támogathatjuk vak kedvencünket a mindennapi életben, milyen lépéseket tehetünk a biztonságos környezet kialakításáért, és milyen tréningezési módszerekkel segíthetjük őket a tájékozódásban.

Miért válasszon minket?

Profi orvosok

Profi orvosok

Dr. Lévai PéterDr. Kovács Teréz és Dr. Rácz Emese szemész állatorvosok várják szemészeti szakrendelésen

Szakértelem

Szakértelem

Orvosaink és rendelőnk a legújabb, legszigorúbb állatorvosi szemészeti szakrendelés feltételeinek is eleget tesz. Erről bővebben itt olvashat!

Szakrendelés

Szakrendelés

Rendelőnk szemészeti szakrendelés végzésére jogosult 2021 óta, melyet a Magyar Állatorvosi Kamara szabályoz.

Mi segítünk!

Mi segítünk!

Hívjon ha kérdése van vagy akár időpont foglalás miatt az alábbi telefonszámok bármelyikén: +36-1-290-4410 vagy +36-30-534-5914