Rose-Bengal festés
A Rose-Bengal (összetevője a tetrakloro-tetra-iodo-fluoreszcein) magyarul Bengál Vörös festék, ami egy sötét rózsaszín vagy piros színű anyag. Ezt az állatorvoslásban a könnyfilmproblémák és a szaruhártya legfelső rétegének (epithel) hibáinak megállapítására használjuk (a szaruhártya felépítéséről bővebben itt olvashatsz).
Kereskedelmi formák
A kereskedelmi forgalomban, mint ahogyan a fluoreszcein festéket is, folyadékként vagy impregnált papírcsík formátumban is kapható.
Használat
A tesztcsík és a csepp közötti használat kis mértékben eltér egymástól. Hogyha papírcsíkot használunk, akkor előtte érdemes egy kis folyadékkal megnedvesíteni a csíkot (pl. fiziológiás sóoldat), majd a felső szemhéjat felhúzva a kötőhártyához érinteni. Ezután hagyni szükséges, hogy az állat pislogjon, ezzel egyenletesen eloszlatva a festéket a szemfelszínen.
Ha cseppet használunk, akkor mindegyik szembe egy-egy csepp elegendő a vizsgálathoz, és utána ugyanúgy hagyni kell, hogy pislogjon az állat.
Mindegyik esetben érdemes a felesleges festéket kimosni a szemből, mert irritációt okoz. A Rose-Bengal festéket lehet a fluoreszcein előtt, után vagy akár együtt is használni, mert nem befolyásolja a tulajdonságait.
Eredmények értékelése
Negatív eredménynél a festék nem tapad meg a szaruhártyán, hanem a normál könnyfilm összetétele megvédi azt. Viszont pozitív eredménynél kitapad és láthatóvá válik a felületes szaruhártya erózió vagy kezdődő fekély, amit a fluoreszcein festék még nem fest meg (pl.: korai keratomycosis - a szaruhártya gombás fertőzése vagy herpesz vírus okozta szaruhártyagyulladás).
Viszont a Rose-Bengal baktériumölő és vírusölő tulajdonsággal bír, így PCR mintavétel után javasolt használni (pl.: herpesz). Herpesz vírus okozta megbetegedésről bővebben itt olvashatsz.
Mellékhatások
Negatív mellékhatása, hogy mennyiség és koncentráció függően toxikus az epithel sejtekre, amibe beletartozik a vizsgálatnál használt koncentráció is, és jelentős irritációt tud okozni a szemen (pl.: kipirultság, hunyorgás, könnyezés). Továbbá, ha az epithel nem ép, akkor hosszútávú, ritkán maradandó lerakódást tud okozni a szaruhártya mélyebb rétegében (stromában).
Emiatt a tulajdonsága miatt ritkábban kerül alkalmazásra és inkább Lisszamin zöldet preferálják, mert nincs károsító hatása.